X
تبلیغات
زولا

Assembly

اسمبلی یک زبان‌ برنامه‌نویسی سطح پایین است و از بالاترین سرعت نسبت به سایر زبانها برخوردار است. زیرا سایر زبانها ابتدا به اسمبلی و سپس به زبان ماشین(0و1) کامپایل میشوند ولی اسمبلی مستقیما به زبان ماشین کامپایل میشود. برای هر خانواده CPU یک زبان اسمبلی وجود دارد. مثلا اسمبلی Intel با AMD فرق دارد. این زبان به طور مستقیم با سخت افزار، حافظه اصلی، CPU و غیره در ارتباط است.

 

زبانهای برنامه‌نویسی سطح بالا علی رغم توانایی‌های زیادی که دارند همیشه برای کار با سخت افزار مناسب نیستند(به جز C که برای کار باسخت افزار از همه حتی اسمبلی بهتر است) در حالی که اسمبلی قدرت زیادی برای کار با سخت افزار دارد

میزان استفاده از حافظه

برنامه‌های نوشته‌شده به زبان اسمبلی نسبت به برنامه‌های معادل در زبانهای سطح بالا، حافظه کمتری را اشغال می‌کنند. البته این امر بستگی به انخاب اندازه سگمنت حافظه در زمان نوشتن برنامه دارد.

برنامه‌هایی که نیاز به زمان بلادرنگ دارند در اسمبلی به خوبی نوشته می‌شوند و همچنین برنامه‌های مقیم در حافظه.در ضمن برنامه نویس با اسمبلی کارهایی می‌تواند انجام دهد که با زبانهای سطح بالا نمی‌شود آن کارها را انجام داد. از جمله دستکاری مستقیم VGA و یا RAM.

منابع مفید:

  برنامه نویسی به زبان اسمبلی  مرجع کامل از 8086 تا پنتیوم  - جعفر نژاد قمی

 برنامه نویسی کارتهای گرافیکی - رضا خوش کیش

اصول اساسی  برنامه نویسی به زبان اسمبلی  هاشمی اصل مشحون  انتشارات دانشگاه علم و صنعت

همچنین شما میتواند یک مجموعه آموزش زبان برنامه نویسی اسمبلی بصورت کتابچه pdf رو از اینجا دانلود کنید

دریافت تعدادی از  کد های آماده اسمبلی از اینجا  

دانلود محیط برنامه نویسی به زبان اسمبلی فایلrar   از اینجا 

 engcomputer :پسوردها